Enter code Log in
 
Víte, že multitasking je pro lidskou mysl neefektivní?

Žijeme v době, která na nás chrlí neskutečné množství informací a podnětů. Naše mysl chce absorbovat co nejvíc všeho nového. Naše touha nás žene za nepoznaným. Chceme zkoušet, vidět, najít, podívat se. Ta tíha nových informací se pak může v naší mysli ztrácet. A často zůstává chaos, který se nabaluje.

Podobně to funguje v pracovní sféře. Přijdete ráno do práce, zapnete svůj počítač, uděláte si ranní kafe, připravíte snídani a zasednete ke stolu. Začne vám přicházet jeden email za druhým. Do toho si otevřete dokumenty, kalendář, pak ještě různé tabulky. Potřebujete zjišťovat informace na webu, takže otevřete i webový prohlížeč. Zvoní vám telefon. Přijde za vámi kolega s dotazem ohledně projektu, další se na vás obrátí s pomocí kvůli něčemu urgentnímu.

Takto se to krásně kupí a vy najednou zjistíte, že nevíte, co udělat dřív. Jste pod tlakem, stres na vás útočí ze všech stran. Potřebujete rychle a nejlépe efektivně dodělat úkoly, které vám byly zadány. Tak děláte všechno najednou, utíkáte od jednoho úkolu k druhému, ale pořádně neděláte vlastně nic. Jak má být potom vaše práce kvalitně odvedena?

Multitasking neboli vykonávání různých činností současně lze chápat i jako neustále střídání jedné aktivity druhou. Multitasking napadá naši pozornost, a my pak nejsme schopni se zaměřit na jednu činnost a soustředěně se ji věnovat.

Může se, ale mysl zaobírat dvěma úkoly současně? Můžeme se považovat za stroje, jakým je například počítač, který to zvládá levou zadní?

Ve skutečnosti lidský mozek není schopen zpracovávat dva úkoly v jednom momentě. Mozek mezi nimi jen rychle přepíná. Rozděluje velice rychle svoji pozornost, a proto pak věříme, že myslíme na oba úkoly současně.

Pokud mozek přetížíme množstvím informací a úkolů, nutíme ho přepínat. Střídá řešení úloh a střídá i zaměření naší pozornosti. Pak se ale vracíme k už zmíněnému chaosu a efektivitě či kvalitě odvedené práce.

Možným řešením by mohl být opak multitaskingu a to singletasking. Zaměřit se na jednu činnost, a naplno se do ní ponořit. Je nutné udělat vše pro to, abyste měli co nejlepší podmínky pro vykonávání daného úkolu.

Hlavní nevýhody multitaskingu:

  • roztříštěna pozornost, neschopnost koncentrace
  • pokles výkonnosti
  • zvýšení stresu, nervozity, neklid mysli, psychické problémy
  • dle vědců dochází i k poklesu IQ

Proč singletasking?

  • zvýšíte kvalitu své práce
  • budete pracovat efektivněji
  • zbavíte se chaosu ve svém životě
  • získáte větší disciplínu, soustředěnost
  • odbouráte stres, tlak, negativní pocity

Zaměřte vaše síly a pozornost na to, co zrovna děláte. Sepište si každé ráno na papír seznam úkolů a postupujte popořadě. Naplno pracujte vždy na jednom, vyhraďte si na něj dostatek času. Udělejte vše pro to, abyste mohli být plně ponořeni do činnosti bez rušivých vlivů.

Ovládněte chaos ve vaší mysli, pracujte na své disciplíně, buďte efektivní!

Kontakt pro média:
Martin Jelínek / marketingový ředitel
+420 777 668 475
martin.jelinek@motivp.com