Enter code Log in
 
Inovativní mobilní telefon Nokia

Troufám si říct, že téměř všichni jsme se setkali s inovativními mobilními telefony Nokia. Tato společnost byla od roku 1998 do roku 2014, kdy ohlásila konec, jedním z největších výrobců mobilních telefonů. Není s podivem, že právě tato značka drží v žebříčku nejprodávanějších mobilních telefonů 9. z 10 míst. Stejně tak přišla jako první s tzv. smartphonem, který se dlouhou dobu držel na místě číslo 1! Nejinak je tomu s tablety, které Nokia uvedla na trh 5 let před společností Apple… Jak to, že takovýto úspěšný kolos nedokázal správně zamířit na další cíle?

Celá historie společnosti se odvíjí již od roku 1865 a je spojena se jménem Fredrik Idestam. Původně společnost začala v blízkosti města Nokia podnikat v oblasti zpracování celulózy, potom se zaměřila na oblast energetiky, zejména výrobu elektřiny. V roce 1922 se Nokia přiblížila tomu, jak ji známe dnes a tři obchodní partneři společně představili svůj první telefon. Současnou moderní podobu dostala společnost v roce 1967 a jejími prodejními artikly se kromě telefonů do domácností se staly i profesionální moderní vysílačky pro finské vojenské složky nebo osobní počítače. Na začátku osmdesátých let se také společnost podílela na zahájení fungování mobilní sítě Nordic, která tak vytvořila pevný základ pro divizi mobilních telefonů.

V roce 1996 přišla Nokia s prvním smartphonem Nokia 9000, také nazývaným jako Communicator. Na rozdíl od předchozích příběhů, Nokia nestála v pozadí událostí, ba naopak udávala trend svým konkurentům! Tak jak je možné, že ji stihl stejný osud jako firmy Schlecker nebo Kodak? I přesto, že se často vina přičítá nástupu Steva Jobse a Applu v roce 2007 nebo operačnímu systému Android od Googlu, objem prodávaných telefonů Nokia trvale rostl až do konce roku 2010. V té době si chytrý telefon Nokia koupil záviděníhodný milion zákazníků denně! Nicméně společnost měla za sebou také několik neúspěšných modelů se systémem, který se s Applem nemůže rovnat v promyšlenosti a přívětivosti ovládání. Navíc Steve Jobs s investicí téměř miliardy dolarů nastolil éru dotykových mobilů, které Nokia absolutně nedokázala následovat… Celé to má jeden společný jmenovatel – změnu postavení Nokie a její nutnost být – spíše než proaktivní – reaktivní. Stejně tak to má jedno společné vyústění v podobě nástupu nového CEO a zároveň obchodního ředitele Microsoftu Stephena Elopa. 

To, co se mělo stát spásou v podobě nástupu nového šéfa, se nakonec ukázalo jako začátek konce. Dřívější vedení Nokie a nový ředitel nedokázali dostatečně sladit své postoje a jejich komunikace navenek nebyla jednotná. To se projevilo nejen na kvalitě přístrojů, které „sjížděly“ z výrobní linky, ale i na důvěře akcionářů a vývojářů. Na konferenci v roce 2011 bylo totiž oznámeno, že i relativně fungující a pozitivně hodnocené softwary budou staženy a nahrazeny řešeními společnosti Microsoft, které nebyly ani zdaleka tak přijímané. Pro to všechno se dokonce začal používat termín Elopův efekt. Celé to potom vyústilo v roce 2014 v pokračování firmy pod značkou Microsoft.

Jiné divize, stále pod jménem Nokia, pokračují dál a mají velké plány! Přejme jim, ať namíří lépe než jejich „smartphoní sestra“! 

(zdroj: Nokia. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2016 [cit. 2016-05-16]. Dostupné z: https://en.wikipedia.org/wiki/Nokia#Controversies)

Jak potom v tomto prostředí pracovat, se dozvíte na naší konferenci Střelba na pohyblivý cíl, která se uskuteční již 9. června v Praze. Přihlaste se ještě dnes a získejte náskok v následujících otázkách:

  • Co vše je téměř během okamžiku jinak a co s tím?
  • O co se mohu opřít v současném dynamickém prostředí?
  • Jak stát nohama pevně na zemi, když se zem posouvá?

Budoucnost je tady a teď a na to se vyplatí připravit!  

Mít náskok, to už se vyplatí! Těšíme se na viděnou.:-)

autor: Pavlína Šprachtová

Kontakt pro média:
Martin Jelínek / marketingový ředitel
+420 777 668 475
martin.jelinek@motivp.com